קרון 322

עולם הרכבות ממוקם בתוך קרון נוסעים היסטורי לשימור של רכבת ישראל, מספר 322.

קרון מספר 322 הוא חלק מסדרה של תשעה קרונות (320-328) אשר שיוצרו עבור רכבת המנדט הבריטי (תחת השם הרשמי: מסילות ברזל פלשתינה א"י, או באנגלית PR) בשנים 1921-1922. הקרונות יוצרו על ידי החברה הבריטית

(Birmingham Railway Carriag & Wagon Co. (Birmingham RC&W כחלק מסדרת ההזמנות הראשונה של הרכבת לקרונות נוסעים חדשים לאחר הקמתה ב-1920.

לפני סדרת ייצור זו רובם המוחלט של קרונות הנוסעים שהיו בארץ באותה תקופה היו עשויים בעיקר מעץ. בשל אי עמידותם לתנאי מזג האוויר בארץ והפרשי הטמפרטורות בין עונות השנה - הוחלט על ייצור חדש של קרונות אשר יהיו עשויים חיצונית ממתכת ומבפנים מעץ - כאשר בין שתי המעטפות היה אוויר, אשר סייע בבידוד.

הקרון, שמשקלו 35 טון, גובהו כ-4 מטרים ואורכו כ-20 מטרים, יוצר כמחלקה שלישית ובו 112 מקומות ישיבה על ספסלי עץ צפופים, נסע בשירות מערך הרכבות הבריטי עד למאי 1948 - בו החליף בעלים ועבר ביחד עם שאר הציוד הרכבתי בארץ לרכבת ישראל, שהוקמה זמן קצר לאחר הכרזת המדינה והיה בשימוש סדיר עד שנת 1956.

עם פרוץ מלחמת סיני נלקח הקרון על ידי צה"ל, אשר פרק ממנו את המושבים ושלח אותו כחלק מרכבת אספקה שירדה דרך מסילת עזה-אל עריש אל החזית בסיני. הקרון שימש כקרון פיקוד וחדר קשר במלחמה, ועד היום ניתן לראות על גג הקרון את התושבות עבור אנטנות הקשר והווים לחיזוק מיתרי האנטנות שהותקנו עליו בזמן המלחמה.

 

בסיום המלחמה חזר הקרון ארצה ועבר לשימוש צוות שימוטים - האחראי על החזרת הרכבת למסילה בעת ירידה מהפסים. הקרון הוסב לחדר ציוד ומנוחה עבור הפועלים בצוות.

בתחילת שנות ה-80 הקרון, שמערכותיו כבר היו מיושנות ולא איפשרו יותר את שימושו, הועבר לחיים חדשים בתחנת בני ברק - שם שימש כמבנה משרדים עבור מחלקת הכספים של רכבת ישראל עד שנאסף וצורף לאוסף הציוד הנייד (קטרים וקרונות) הלאומי של מוזיאון הרכבת בחיפה.

בשנת 2012, עם סיום שיפוץ תחנת הרכבת הישנה בירושלים (תחנת החאן) והפיכתה למרכז תרבות ובילוי תוסס - הוחלט על העברת קרון 322 לתחנה לשימור ותצוגה במתחם, וביום חמישי ה- 03/01/2013 שונע הקרון על ידי מוביל טנקים ושני מנופים, שתופעלו על ידי עשרה אנשי צוות ממוזיאון הרכבת בחיפה אל מתחם תחנת הרכבת בירושלים.

הצצה אל תהליך ההעברה הייחודי של הקרון:

הקרון ברחבת מוזיאון הרכבת בחיפה

חיבור הקרון למנופים לקראת

הרמה במוזיאון חיפה

הקרון מונף באוויר להנחה על נגרר המוביל

מקור: ישראל היום

הקרון לאחר מיקומו במתחם התחנה בירושלים

פירוק קורות הרצפה הרקובות והחלפתן בחדשות

מבט אל החוגון מבעד לשלדה

החלפת קורות וחיפויי קירות רקובים

הכנת הקירות לצביעה

צביעת הקירות

צביעת התקרה

אנו זכינו לקבל את הקרון בשנת 2014 ובשיתוף עם מר אבי מורדוך, הזכיין של מתחם התחנה בירושלים, שחזרנו את הקרון והחזרנו אותו אל לימי הזוהר שלו - ובו, ביחד עם קבוצת מועדון חובבי הרכבות הירושמי - הקמנו את "עולם הרכבות".

הצצה אל תהליך הבנייה והשחזור של הקרון:

שימור מקטעים מקוריים

יציקת רחבת כניסה מבטון

הבאת חצץ לייצוב המסילה

צביעת הקרון לפי צביעתו האחרונה ברכבת ישראל

שימור צביעתו הבריטית המקורית בצידו השני של הקרון

הובלת הקרון לירושלים

מקור: ישראל היום

סרטון תהליך השחזור